Przewodnik kajakowy - szlak rzeki Ełk
Andrzej Łaptaś
Kategorie: Podróże, przewodniki.
Rok wydania lub ukończenia: 2019 | E-book dostępny u nas od: 2019-10-01
Średnia ocena: 0 | Liczba ocen: 0
Liczba pobrań: 0
Przewodnik jest przeznaczony dla pasjonatów indywidualnego kajakarstwa turystycznego, ale oczywiście każdy uczestnik spływu zorganizowanego przez firmę kajakową też może wiele z niego się dowiedzieć o szlaku. Indywidualny kajakarz turysta znajdzie tu informacje przydatne przy planowaniu i organizowaniu spływu. Autor dołożył wszelkich starań by podane informacje były aktualne i prawdziwe, ale nie gwarantuje, że sytuacja na trasie spływu nie ulegnie w międzyczasie zmianie. Również informacje o infrastrukturze turystycznej na szlaku mogą się zmienić - mamy od jakiegoś czasu kapitalizm i jedne firmy kończą działalność a inne się pojawiają.

Duża część Szlaku biegnie Łaźną Strugą - jedną z trzech pięknych rzek Suwalszczyzny (Czarna Hańcza, Rospuda i Łaźna Struga właśnie).
W ujęciu hydrologicznym na szlak rzeki Ełk składa się bieg kilku rzek: Czarna Struga - od źródeł na południe od miasta Gołdap do Jez. Szwałk i dalej przez Jez. Pilwąg do Jez. Łaźno, stąd wypływa jako Łaźna Struga i pod tą nazwą płynie aż do Jez. Ełckiego, a z niego wypływa już jako właściwa rzeka Ełk.
Poniżej Grajewa - w okolicach Modzelówki - w połowie XIX w. przekopano Kanał Rudzki, który obecnie w całości niesie wody rzeki Ełk w kierunku Biebrzy. Stare koryto rzeki Ełk jest w związku z tym poniżej Modzelówki niespławne na odcinku kilku kilometrów. Szlak rzeki Ełk wiedzie zatem Kanałem Rudzkim do Biebrzy.
Wiele opisów szlaku podaje Czerwony Dwór nad Jeziorem Szwałk Wielki jako początek spływu.
Niestety dojazd z Czerwonego Dworu nad to Jezioro jest zamknięty, a miejsce biwakowe nad Jeziorem zostało zlikwidowane przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór [tak było w roku 2005].
Cała Puszcza Borecka, razem z trzema dużymi jeziorami, leży na obszarze Natura 2000 - Dyrektywa Ptasia.
W tej sytuacji aby zacząć spływ Szlakiem rzeki Ełk wodować można albo:
- przy mostku na Czarnej Strudze przed jej ujściem do Jez. Szwałk Wielki [Wuj Marian podaje: „Płytko, do jeziora Szwałk konieczne na dłuższych odcinkach holowanie kajaka”].
- na dzikim kąpielisku we wsi Szwałk nad Jez. Szwałk Mały (na wschodnim krańcu zabudowań).
- we wsi Mazury przy moście na rzece Mazurka, przed jej ujściem do Jez. Łaźno (czyli trzy jeziora niżej na szlaku - to wariant stosowany przez spływy zorganizowane).
W tym przewodniku opisuję spływ od wodowania na jez. Szwałk Mały i stąd też zliczam kilometraż.
Przez początkowe jeziora płyniemy bez trudności, a na Łaźnej Strudze aż do Jez. Łaśmiady napotkamy sporo zwalonych drzew i niskich kładek. Na ogół obywa się bez przenosek. Łaźna Struga się wije w ładnych mieszanych lasach, są też odcinki wyrównanego biegu. Nad jeziorami niełatwo o biwaki - albo są rezerwaty, albo tereny prywatne - nad rzeką jest nieco łatwiej. Przed miastem Ełk mamy stałą przenoskę w Stradunach i następną w Nowej Wsi Ełckiej poniżej miasta, a dalej płyniemy rzeką bez trudności, częściowo przez piękne Lasy Ełckie. Niżej rzeka staje się coraz bardziej uregulowana, ale płynie przez dość malownicze tereny. Na końcu odcinka mamy niezbyt uciążliwą przenoskę przez Jaz Modzelówka.
W rejonie Modzelówki rzeka Ełk dawno temu skręcała w lewo na wschód ku Biebrzy. Po wybudowaniu Kanału Rudzkiego w połowie XIX w. cała woda Ełku popłynęła Kanałem. Poniżej Jazu płynie się teraz Kanałem Rudzkim, który powoli nabiera charakteru normalnej rzeki i płynie całkiem szparko. Choć przebiega prostolinijnymi odcinkami, często w obwałowaniach, to często podcina liczne wzgórza wydmowe i własne wały, tworzy mielizny i wyspy w nurcie.
Ostatnio (2012-2014r.) wybudowano na Kanale Rudzkim dwa jazy - Przechody i Białogrądy. Warunki przepływu - przenoski na nich są mi nieznane.
Pod koniec - przed ujściem do Biebrzy - pod podwójnym mostem mamy piękne bystrze - zwykle łatwo spływalne.

Aby najwygodniej korzystać z Przewodnika należy go oglądać i drukować w układzie 2x1 - wtedy teksty będą po lewej stronie, a mapki do tekstu po prawej stronie.

 

[Ten e-book udostępnił jego autor]

Recenzje