Przewodnik kajakowy Narewka - Narew
Andrzej Łaptaś
Kategorie: Podróże, przewodniki.
Rok wydania lub ukończenia: 2019 | E-book dostępny u nas od: 2019-04-17
Średnia ocena: 0 | Liczba ocen: 0
Liczba pobrań: 8
Przewodnik jest przeznaczony dla pasjonatów indywidualnego kajakarstwa turystycznego, ale oczywiście każdy uczestnik spływu zorganizowanego przez firmę kajakową też może wiele z niego się dowiedzieć o szlaku. Indywidualny kajakarz turysta znajdzie tu informacje przydatne przy planowaniu i organizowaniu spływu. Autor dołożył wszelkich starań by podane informacje były aktualne i prawdziwe, ale nie gwarantuje, że sytuacja na trasie spływu nie ulegnie w międzyczasie zmianie. Również informacje o infrastrukturze turystycznej na szlaku mogą się zmienić - mamy od jakiegoś czasu kapitalizm i jedne firmy kończą działalność a inne się pojawiają.

Narew ma źródła na pd.-wsch. skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Białorusi. Jej długość to ok. 484 km - w Polsce ok. 448 km (podawane długości rzeki się nieco różnią w różnych źródłach). Po wpłynięciu do Polski Narew przepływa przez sztuczny zbiornik Jezioro Siemianowskie i niżej przyjmuje lewobrzeżny dopływ Narewkę płynącą z Białowieży. W dolnym biegu przypływa przez sztuczny zbiornik Jezioro Zegrzyńskie, gdzie wpada do niej Bug, który jest rzeką dłuższą i przez wiele lat dominował pogląd, że to Narew wpada do Bugu. Do Wisły Narew uchodzi w Modlinie (część miasta Nowy Dwór Mazowiecki).
Spływy zorganizowane Narwią zaczynają się na ogół na rzece Narewka poza Puszczą Białowieską, a kończą najdalej w rejonie wsi Wizna (ok. 190 km). W tym przewodniku opisujemy szlak Narewką od Puszczy Białowieskiej, dalej Narwią Górną do ujścia Biebrzy i do Wizny, niżej Narwią Dolną przez Łomżę, Nowogród, Ostrołękę i Pułtusk do sztucznego zbiornika Jeziora Zegrzyńskiego i do ujścia do Wisły (około 434 km).
W Nowogrodzie uchodzi do Narwi z prawej strony rzeka Pisa - niegdyś powszechnie wykorzystywana przez żeglarzy jako droga z Warszawy na Mazury (obecnie żeglarze wędrują autami z przyczepami).
Rzeczka Narewka w górnym biegu może dostarczyć wielu atrakcji (drzewa i gałęzie w wodzie), niżej płynie już całkiem spokojnie uregulowanym korytem i wkrótce dopływa do Narwi ok. 12 km od jej wypływu z Zalewu Siemianówka.
Spływ Narwią Górną jest bardzo malowniczy, choć już po kilku kilometrach poniżej ujścia Narewki rzeka oddala się od Puszczy Białowieskiej. Narew płynąc szeroką doliną aktywnie meandruje, podcinając zewnętrzne piaszczyste brzegi. Powstają niekiedy mielizny zatrzymujące kajak. Poniżej Suraża zaczynają się rozlewiska Narwi objęte ochroną przez Narwiański Parka Narodowy. Jest to anastomozujący odcinek Narwi - rzeka ma tu liczne rozgałęziające się koryta różnej rangi i wielkości. Płaskie, szerokie dno doliny jest zabagnione i zarośnięte trzcinowiskami. Jest bardzo malowniczo, ale mogą wystąpić duże trudności nawigacyjne. Jest to niewątpliwie najciekawszy odcinek całego szlaku Narwi. Od okolic Rzędzian aż do ujścia Biebrzy i wsi Wizna Narew została całkowicie „uregulowana” w latach 70 - 80. Rzeka płynie łagodnymi łukami w pogłębionym sztucznym korycie. Na tym kanałowym biegu Narwi mniej więcej co 5 km są jazy wymagające przenosek - jest ich 8 do ujścia Biebrzy. Nie ma na nich żadnych ułatwień dobijania i wodowania. W zasadzie tylko w pobliżu niektórych budowli hydrotechnicznych biwakowanie jest możliwe.
Narew Dolna poniżej Wizny płynie spokojnie meandrując w swojej szerokiej dolinie, spotykamy liczne piaszczyste mielizny i trochę kamienistych. Po drodze mijamy kilka miast i miasteczek - zwykle położonych tylko jednym brzegu doliny. Nad rzeką spotykamy sporo dawnych ośrodków wypoczynkowych i przystani - obecnie raczej nieczynnych. Jedynie w Łomży wybudowano w 2013 r. port z zapleczem kempingowym. Poniżej Łomży Narew wpływa na obszar Puszczy Kurpiowskiej - najpierw jest to północna jej część, czyli Puszcza Zielona, a poniżej Ostrołęki jest to Puszcza Biała. Jednak lasy niezbyt często zbliżają się do koryta rzeki. Miejsc biwakowych na dziko jednak nie powinno zabraknąć. Dawniej liczne były na Narwi promy - obecnie zostało ich niewiele - niektóre może zostaną uruchomione jako atrakcja dla turystów.
Poniżej Pułtuska zaczyna się cofka Jeziora Zegrzyńskiego powstałego przez przegrodzenie Narwi zaporą ziemno-betonową w miejscowości Dębe (w 1963 r.), piętrząc wody rzeki o ok. 5,5 m. Na tamie zbudowano elektrownię wodną o mocy 20 MW, niema tu jednak śluzy. Około 20 km poniżej zapory Narew uchodzi do Wisły w Modlinie (część Nowego Dworu Mazowieckiego.
Aby najwygodniej korzystać z Przewodnika należy go oglądać i drukować w układzie 2x1 - wtedy teksty będą po lewej stronie, a mapki do tekstu po prawej stronie.

 

[Ten e-book udostępnił jego autor]

Recenzje