Przewodnik kajakowy Gwda z dopływami Biała i Czernica
Andrzej Łaptaś
Kategorie: Podróże, przewodniki.
Rok wydania lub ukończenia: 2018 | E-book dostępny u nas od: 2019-02-25
Średnia ocena: 5 | Liczba ocen: 1
Liczba pobrań: 53
Przewodnik jest przeznaczony dla pasjonatów indywidualnego kajakarstwa turystycznego, ale oczywiście każdy uczestnik spływu zorganizowanego przez firmę kajakową też może wiele z niego się dowiedzieć o szlaku.
Indywidualny kajakarz turysta znajdzie tu informacje przydatne przy planowaniu i organizowaniu spływu. Autor dołożył wszelkich starań by podane informacje były aktualne i prawdziwe, ale nie gwarantuje, że sytuacja na trasie spływu nie ulegnie w międzyczasie zmianie. Również informacje o infrastrukturze turystycznej na szlaku mogą się zmienić - mamy od jakiegoś czasu kapitalizm i jedne firmy kończą działalność a inne się pojawiają.

Rzeka Gwda wg jednych danych wypływa jako Bielska Struga (in.: Bielec) na wysokości 157 m n.p.m., na zachód od wsi Biała, a wg innych zaczyna się znacznie niżej - wypływem z Jeziora Wierzchowie. Wg moich obliczeń Gwda liczona razem z Bielską Strugą ma ok. 156 km, a Gwda liczona od wypływu z Jeziora Wierzchowo ma 149 km. W wyniku rozbieżności poglądów co do początku Gwdy, podawane w literaturze długości rzeki i szlaku są nieprecyzyjne.
W tym przewodniku przyjmujemy, że Gwda zaczyna się jako Bielska Struga, a szlak Gwdy zaczyna się u ujścia Bielskiej Strugi do Jeziora Studnica. Większości opisów i przewodników podaje, że długość szlaku liczona stąd do ujścia Gwdy do Noteci wynosi 144 km. Wg moich obliczeń długość ta wynosi 148 km. Jednak dla porównania mojego opisu z innymi, w niektórych punktach podaję kilometraż od ujścia Gwdy do Noteci zaczynając od 144 km.
W moim opisie jako główny podaję kilometraż szlaku zliczany od wodowania w Drężnie nad jeziorem Studnica, gdzie jest zaplecze noclegowo - biwakowe. Jak wspomniałem, wg tego kilometrażu szlak Gwdy liczy 148 km.
Dodatkowe zamieszanie co do długości Gwdy i szlaku powodują oficjalne opisy elektrowni wodnych na Gwdzie. Przyjmują one całkiem inną długość Gwdy do ujścia. Tak więc dla przykładu pierwsza elektrownia Gołębiewo leży wg RZGW 100 km od ujścia, a wg moich obliczeń i opisów kajakowych leży 108 km od ujścia. Dla innych elektrowni te długości też są zaniżone o kilka kilometrów.
W górnym biegu Gwda płynie przez dwa duże jeziora - Wierzchowo i Wielimie. Odcinki „przełomowe”, z bystrzami i przeszkodami naturalnymi trafiają się dość często, ale najciekawszy jest przełom dolnej Gwdy przed Krępskiem.
Gwda w środkowym i dolnym biegu płynie przez dziewięć jezior zaporowych, a każde kończy się elektrownią z początku XX w. Obecnie są to Małe Elektrownie Wodne (MEW): „Gołębiewo”, „Lubnica”, „Węgorzewo”, „Podgaje”, „Jastrowie”, „Ptusza”, „Tarnówka”, „Dobrzyca”, „Koszyce”. Niżej Gwda przepływa przez duże miasto Piła (bez przeszkód), ale na odcinku przyujściowym jest jeszcze jaz - przekształcony niedawno na MEW -„Byszki”.
Dopływ Gwdy rzeka Czernica, o długości ok. 56 km (ale długość szlaku to tylko 7 km), oraz jej dopływ Biała (ok. 30 km), stanowią bardzo atrakcyjne, a jednocześnie mało znane, leśne szlaki kajakowe. Kajakarze płyną najczęściej rzeką Białą i niżej Czernicą do Gwdy - w sumie ok.50 km.
Spływ Białą najlepiej zacząć w Białym Borze, gdzie jest zaplecze turystyczno - kempingowe, ale wodować należy raczej poniżej miasta na Jeziorze Bielsko.

Aby najwygodniej korzystać z Przewodnika należy go oglądać i drukować w układzie 2x1 - wtedy teksty będą po lewej stronie, a mapki do tekstu po prawej stronie.

 

[Ten e-book udostępnił jego autor]

Recenzje