Kazania ks. Stokowego
Józef Stokowy
Kategorie: Biografie, życiorysy. Chrześcijaństwo. Dla dzieci. Dla młodzieży. Religie.
Rok wydania lub ukończenia: 1968 | E-book dostępny u nas od: 2018-12-13
Średnia ocena: 5 | Liczba ocen: 1
Liczba pobrań: 11
W przedmowie do książki „Kasia. Legenda zapomnianej ikony Marca ‘68”, dostępnej jedynie na selfpublishing.net.pl, została przywołana postać ks. Józefa Stokowego i Jego kazania. Wypada więc wzajemnie wspomnieć o tym, jak bliskie sobie były tamte wydarzenia w 1968 roku, poznać atmosferę i tamte realia, do czego zachęcam czytających tę zapowiedź.
O samym księdzu Józefie Stokowym powstają legendy, przypominające te o wrocławskiej Kasi z ww. Marca ’68. Niech więc same „Kazania” pozwolą nam znaleźć się w tamtych czasach, rozpoznać siebie i nasze matki i ojców na Pasterce i przy choince w 1968 roku. Kazania były tak wyjątkowe, że dziś wydają się wprost niewyobrażalne (cztery RÓŻNE kazania jednego księdza w jednym dniu!). Niewyobrażalne było by natomiast dla ks. Stokowego i Jego Parafian śpiewanie w chórze i pomaganie na probostwie kogoś, kto wypożycza dla swojego syna skrzypce i po wielu napominaniach i upływie wielu lat ani myśli o ich oddaniu. To o takich ludziach mówi wspomnianej Kasi proboszcz z Wrocławia: „taki staruszek już, mówi: „Dziecko, my wolimy takich jak Ty, którzy swoim zachowaniem pokazują, że szanują Boga i inne wyznania niż takich, którzy co chwila przylatują do kościoła i robią za świętych”. Tak to zmieniają się czasy.
Kazania ks. Józefa Stokowego, choć zniekształcone, zachowały się na magnetofonowej taśmie szpulowej i dzięki zastosowanym metodom udało się udostępnić nagrania zarówno do edycji tekstu, jak i umożliwić ich odtwarzanie z płyty CD. Szczególnie poruszające jest to, że ostatnie kazanie ksiądz Stokowy wygłosił nie tylko na dwa dni przed śmiercią do swoich parafian, ale że zostało ono odtworzone z taśmy Jemu samemu na pogrzebie. O samych kazaniach można by powiedzieć, że stanowią relikt minionej epoki, ale też, że są wzorem dla nowych kierunków. Oto bowiem papież „Franciszek doradzał kaznodziejom, by na ambonie nie odpowiadali na pytania, których nikt nie zadaje. Rozumiem przez to, że przygotowującemu się do wygłoszenia homilii nie wystarczy znajomość czytań mszalnych, Biblii, Tradycji. Konieczna jest również znajomość realiów, w jakich żyją chrześcijanie, czyli Kościół.” - o. Wacław Oszajca, „Jezus duszpasterz”, Tygodnik Powszechny, 21.X.2018, nr 43 (3615), str. 20, kol. 2,w.24-29 od g. A ks. Stokowy zadawał pytania w imieniu swoich parafian i na nie odpowiadał.
Jerzy Kelner

 

[Ten e-book znajduje się w domenie publicznej]

Recenzje