Nasze pieśni
Jadwiga Zwolakowska
Kategorie: Dla dzieci. Dla młodzieży. Historia. Muzyka, muzycy. Wiersze, poezja.
Rok wydania lub ukończenia: 1934 | E-book dostępny u nas od: 2018-10-23
Średnia ocena: 5 | Liczba ocen: 1
Liczba pobrań: 36
Minęła rocznica powstania harcerstwa, zbliża się rocznica powstania Polski. Uczcijmy tak jedną jak i drugą pieśnią, obecną kiedyś „Czy w radzie, czy w zwadzie, czy w swarnej gromadzie, w modlitwie, czy w bitwie, czy harcem w gonitwie” (J. Kościelski / S. Moniuszko), prowadzącą nas „Przez pola, lasy i łąki”(J. Dargiel), a obecnie zaniechanej i zapomnianej – przynajmniej odnówmy pamięć o pieśni, gdy już nie potrafimy sami jej zaśpiewać.
A dla starszego pokolenia, jeszcze przecież obecnego w naszym życiu, niech prawnuki wydrukują, jak to wszędzie tam, gdzie byli Polacy – i nad Popradem na obozie, i w Twerze, Moskwie i Kijowie jeszcze przed rewolucją – wszędzie tam rodziła się żywa pieśń harcerska. Czy ta pieśń będzie żywa czy raczej nie zaśpiewamy i na jej pogrzebie, śpiewaną na wszystkich pogrzebach harcerskich, „W bój poszedł krwawy …” (patrz: „Harcerski marsz żałobny”, str. 22-23)? Pieśni posiadają poza zapisem nutowym i podpisanym tekstem wszystkie zwrotki, także te nieśpiewane bądź odrzucone, a już rewelacyjne są opisy ich powstania.
Udostępniony śpiewnik „Nasze pieśni” przechował z narażeniem życia od 1934 roku przez okupację niemiecką i prześladowania komunistów drużynowy Tadeusz Faber. Oryginał posiadał format zbliżony do A5 i okładkę w kolorze zielonym.

 

[Ten e-book znajduje się w domenie publicznej]

Recenzje