KASIA. Legenda zapomnianej ikony Marca '68
Jerzy Kelner
Kategorie: Biografie, życiorysy. Dla młodzieży. Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia. Historia. Literatura faktu, reportaż.
Rok wydania lub ukończenia: 2018 | E-book dostępny u nas od: 2018-07-21
Średnia ocena: 2 | Liczba ocen: 4
Liczba pobrań: 116
Konstancja Halina Surmacz – Małochleb była prostą studentką Wydziału Elektrycznego PWr i poza urodą i zdolnościami organizacyjnymi nie wyróżniała się wśród tysięcy studiujących. A jednak Jej życie związało się z dziejami Politechniki, Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski w sposób nierozerwalny, czego wyróżnikiem jest nadany Jej Krzyż Polonia Restituta. A jednak nie była to droga życia umoszczona kwiatami. Jej losy autor przyrównuje do losów Joanny d’Arc nie tylko przez mistycyzm faktów, ale i podając fakty z Jej życia, zapomnianego i obojętnie potraktowanego przez współczesnych. A to o niej pisano, że wg KC PZPR była najgroźniejszą w Polsce opozycjonistką Marca 1968, to Kasia uratowała wodociągi wrocławskie dzięki pompom głębinowym i wprowadzeniu ozonowania wody, projektowała linie energetyczne m.in. na Śnieżkę, zarządzała przedsiębiorstwem transportowym, kierowała inwestycjami w przemyśle papierniczym, a ostatecznie prowadziła wraz z mężem własne gospodarstwo rolne na powierzchni 60 ha m.in. z kontraktacją lnu (16 ha) i hodowlą tuczników. W 1989 roku organizowała Komitety Obywatelskie i była wtedy jeszcze potrzebna.
A inną stronę Jej życia określa ciągły cień prześladowań bezpieki: od więzienia, od procesu i walki o ukończenie studiów poprzez życie osobiste, rodzinne aż nawet do strachu przed rozmową telefoniczną. Dopełnieniem tragizmu były Jej ostatnie lata i dni, nie dające się zawrzeć w słowach, nie do opisania i przekraczające wyobrażenie o miejscu w naszym społeczeństwie bohaterów.

 

[Ten e-book udostępnił jego autor]

Recenzje
umarłem
( 2019-02-07 12:45:04 )