Tematy niebezpieczne
Dariusz Ratajczak
Kategorie: Historia. Opowiadania, eseje. Polityka.
Rok wydania lub ukończenia: 1999 | E-book dostępny u nas od: 2016-11-26
Średnia ocena: 4.14 | Liczba ocen: 7
Liczba pobrań: 1433
O pewnych rzeczach nie wypada rozmawiać a tym bardziej pisać. Autor tej książki zupełnie się tym nie przejmuje i porusza wyłącznie takie zakazane tematy. Dużo tu o żydach, masonach, hitlerowcach i komunistach (i ich wzajemnych związkach). O konfliktach w Irlandii Północnej i w Republice Południowej Afryki. I o wielu innych sprawach. Historia miesza się tu ze współczesnością, polityka ze sprawami obyczajowymi, marginaliami. Jest to proza bardzo gorąca, emocjonalna i, przede wszystkim, ciekawa, dobrze napisana. Wiele nieznanych faktów, często zaskakujących.

O AUTORZE

Dariusz Ratajczak (ur. 28 listopada 1962 w Opolu, zm. 11 czerwca 2010 tamże) – polski historyk i publicysta. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1997 obronił pracę doktorską pt. „Zagadnienie postaw ludności Śląska Opolskiego w świetle wyroków WSR-ów w Katowicach i w Opolu w latach 1945-1955”. W latach 1988-2000 pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego (wcześniej – Wyższej Szkoły Pedagogicznej) na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym.

W roku 1999, po wydaniu „Tematów niebezpiecznych”, zbioru esejów historyczno-politycznych, zawierających m.in. omówienie poglądów rewizjonistów Holokaustu, zawieszony, a następnie wydalony z Uniwersytetu Opolskiego z zakazem pracy w zawodzie nauczycielskim na 3 lata, podjął pracę stróża nocnego w jednej z opolskich firm. Równocześnie wytoczono mu proces sądowy o złamanie art. 55 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Autor i współautor kilku książek naukowych i popularnonaukowych oraz wielu artykułów publikowanych w czasopismach „Myśl Polska”, „Najwyższy czas!", „Narodni Myslence” (Czechy), „Opcja na Prawo”, „Kronika” (Norwegia), „Polonia” (USA).

11 czerwca 2010 znaleziono jego zwłoki w zaparkowanym samochodzie pod Centrum Handlowym Karolinka w Opolu.

 

[Ten e-book udostępnił posiadacz licencji na jego publikację elektroniczną]

Recenzje
( 2017-01-17 13:36:26 )
Autor: Globus
Wyjątkowo tendencyjny ogląd tematów nie wiedzieć czemu uznanych za "niebezpieczne". Znacznie więcej demagogii niż rzeczywistego spojrzenia historyka.
Koniecznie trzeba się zapoznać z opiniami autora...
( 2017-01-04 20:25:22 )
Autor: Opolanin
Koniecznie trzeba się zapoznać z opiniami autora na "tematy niebezpieczne", a raczej niektórym sferom bardzo niewygodne, szczególnie z Czerwonej Sorbony jak nazywano Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a później Uniwersytet Opolski. Nieprawomyślne, niezależne myślenie umożliwiło prawomyślnym (o czym wspomina również autor) jego wykluczenie ze środowiska naukowego, a w konsekwencji do tragicznego końca!?!
Zaskakująco dobra - polecam!
( 2016-10-15 22:58:33 )
Autor: Antydaktyl