Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie - praktyczny poradnik
Jacek Chołoniewski
Kategorie: Biznes, ekonomia, marketing. Poradniki. Prawo.
Rok wydania lub ukończenia: 2011 | E-book dostępny u nas od: 2016-11-12
Średnia ocena: 4.32 | Liczba ocen: 44
Liczba pobrań: 296
Bądź mądry przed szkodą! Dzięki lekturze tej książki zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy. Jednak najważniejszym, trudnym do przecenienia efektem jej przeczytania będzie pomoc w dokonaniu właściwej decyzji jeśli chodzi o znalezienie i wybór najbardziej odpowiedniego mieszkania. W książce omówiono krok po kroku kolejne zagadnienia związane z zakupem mieszkania: od odpowiedzi na pytanie "kupić czy wynająć?" po "instalowanie" się w nowym lokum.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania:

- Kupić mieszkanie na kredyt czy może wynająć?
- Czy teraz jest dobry moment na kupno mieszkania?
- Mieszkanie nowe czy używane?
- Jak szukać w internecie mieszkania dla siebie?
- Samodzielnie czy przez agencję nieruchomości?
- Co to jest zdolność kredytowa?
- Jak załatwić kredyt mieszkaniowy?
- Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę takiego kredytu?
- Jaki jest koszt kredytu i co się na niego składa?
- Czy warto brać udział w programie "Rodzina Na Swoim"?
- Kredyt w złotówkach czy w walucie obcej?
- Co będzie, gdy przestanę spłacać kredyt?
- Czy warto skorzystać w usług doradcy kredytowego?
- Jaki podatek zapłacę, kupując lub sprzedając mieszkanie?
- Co to jest odwrócona hipoteka?
- Jak sprzedać jedno mieszkanie i od razu kupić inne?

Patronat nad książką objęły: Związek Banków Polskich, DomoTv.pl, Puls Biznesu, Radio PiN, Dom&Wnętrze, Mój Piękny Dom, Bankier.pl, DomGratka.pl, Domiporta.pl, Szybko.pl, GazetaDom.pl, KRN.pl, Morizon.pl, Murator Finanse, nieruchomosci-online.pl, TabelaOfert.pl, TuZnajdziesz.pl, Centrum Amron.

Przeciętnemu człowiekowi rzadko zdarza się sprzedawać lub kupować mieszkanie, dom lub działkę budowlaną. W tej roli jest więc zazwyczaj nowicjuszem, choć w innych dziedzinach życia może mieć duże doświadczenie i wiedzę. Często się zdarza, że dopiero po transakcji okazuje się, jakie błędy zostały popełnione - w myśl przysłowia "mądry Polak po szkodzie". Książka "Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie - praktyczny poradnik" została napisana właśnie po to, aby osoby kupujące lub sprzedające mieszkanie były mądre "przed szkodą" i dzięki temu potrafiły jej uniknąć. Omówiono w niej, krok po kroku kolejne zagadnienia związane z zakupem mieszkania: kiedy jest odpowiedni moment na dokonanie transakcji, czy lepsze jest mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, czy i jak korzystać z usług agencji nieruchomości i doradców finansowych, jak załatwić kredyt mieszkaniowy, jak przebiega finalizowanie transakcji u notariusza - to tylko niektóre z wielu zagadnień poruszonych w książce.

Osoba, która nie ma własnego, odpowiedniego lokum często się waha pomiędzy wynajmem mieszkania a jego zakupem. W książce szczegółowo omówiono wady i zalety każdego z tych rozwiązań pomagając w podjęciu racjonalnej decyzji także i w tym zakresie.

Książka zawiera też rady dotyczące sprzedaży mieszkania. Jednak rad tych jest dużo mniej niż rad dla kupującego, którego rola jest o wiele trudniejsza.

W obsługę kupna i sprzedaży mieszkań są zaangażowane, oprócz kupującego i sprzedającego, także: agencje nieruchomości, banki udzielające kredytów, firmy trudniące się doradztwem finansowym, notariusze, gazety, portale internetowe. Wszystkie te podmioty mają, przynajmniej teoretycznie, ułatwić życie kupującym i sprzedającym, dostarczyć im niezbędnych informacji. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że ich interes nie zawsze jest taki sam jak interes kupujących lub sprzedających mieszkania. Nawet przy założeniu, że będą się one starać jak najlepiej obsłużyć klienta, trzeba sobie zdawać sprawę, że oddziałują na nie także inne czynniki - przede wszystkim ekonomiczne, czyli po prostu chęć zarobienia jak największych pieniędzy jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem. Przedstawiona w omawianej książce wiedza o tych mechanizmach pozwoli na współpracę z tymi firmami na partnerskich zasadach, w sposób bardziej świadomy, czyli taki, który będzie dla ich klientów maksymalnie korzystny.

Kupno i sprzedaż mieszkania związane są nie tylko z finansami i ekonomią. Dużą rolę odgrywają w nich także emocje i kontakty międzyludzkie. Tym psychologicznym aspektom (często niedocenianym) kupowania i sprzedawania mieszkań poświęcono w książce dużo uwagi. Kupno lub sprzedaż mieszkania są często silnie stresujące, wzbudzają obawy. Lektura omawianej książki pozwoli je złagodzić. Podziała na jej czytelnika uspokajająco.

W dzisiejszych czasach wiele spraw jest załatwianych za pośrednictwem internetu. Tam też zazwyczaj szukamy potrzebnych nam informacji z dowolnej dziedziny. Oczywiście dotyczy to także kupowania i sprzedawania mieszkania. Autor książki uwzględnił, rzecz jasna ten fakt. W internecie są tysiące stron, które mogą być użyteczne dla osoby kupującej lub sprzedającej mieszkanie. Problemem jest ich wielka liczba i bardzo zróżnicowana jakość. Książka pozwala odnaleźć w tym gąszczu te strony www, które są najbardziej użyteczne, kompletne i wiarygodne - zawiera ponad sto starannie wyselekcjonowanych adresów do takich właśnie stron.

Książka została wysoko oceniona przez fachowców związanych z rynkiem nieruchomości. Świadczy o tym fakt, że na patronowanie jej zdecydowało się blisko dwadzieścia podmiotów związanych z tym rynkiem. Jednak autor książki (Jacek Chołoniewski - niezależny ekspert i dziennikarz ekonomiczny) nie jest związany w żaden sposób z żadną firmą działającą na rynku nieruchomości (deweloperzy, banki udzielające kredytów mieszkaniowych, doradcy kredytowi, agencje nieruchomości, portale internetowe poświecone nieruchomościom) i mógł sobie pozwolić na luksus bezstronności - z korzyścią dla czytelnika.

Książka jest napisana przystępnym, zrozumiałym dla każdego językiem. Trudniejsze terminy są wyjaśnione w słowniczku. Wiedza, co te terminy oznaczają będzie przydatna nie tylko do zrozumienia książki, ale także w kontaktach z fachowcami zajmującymi się nieruchomościami i przy analizowaniu ofert sprzedaży. Przedstawione w książce rady i zalecenia są oparte na konkretnych faktach i argumentach. Autor stara się jednak nie narzucać czytelnikowi swoich poglądów, a raczej przekonać go do nich. W przypadkach, gdy jakieś rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety autor uczciwie te wady i zalety wymienia, wybór najlepszego rozwiązania pozostawiając czytelnikowi.

Praktyczne zastosowanie rad zawartych w książce pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Wchodzą tu w grę dziesiątki lub nawet setki zaoszczędzonych godzin i kwoty od zaledwie kilkudziesięciu złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak najważniejszym, trudnym do przecenienia efektem zakupu i przeczytania książki będzie pomoc w dokonaniu właściwej decyzji jeśli chodzi o znalezienie i wybór najbardziej odpowiedniego mieszkania.

Autorka okładki: Iwona Białas

 

[Ten e-book udostępnił jego autor]

Recenzje
Pożyteczna lektura i do tego fajnie się czyta :)
( 2016-11-12 23:44:46 )
ok
( 2013-09-04 14:53:12 )
Autor: Darek
Wiele praktycznych wskazówek
( 2013-08-30 06:40:43 )
Bardzo pomocna.
( 2013-08-17 09:24:52 )
Autor: emar1947
polecam
( 2013-05-24 20:17:12 )
Autor: szatan54
Zawiera wiele przydatnych informacji. Polecam
( 2013-05-04 09:11:22 )
Autor: danexj
Ebook z przydatną wiedzą i nie mam zastrzeżeń.
( 2013-01-20 10:33:47 )
Autor: Marta
Konkretna literatura fachowa.
( 2013-01-12 17:20:33 )
Autor: karol105
aktualość rynku spowodowała ,że tylko "ponadczasowe " rady mają sens
( 2013-01-10 09:08:00 )
Autor: anna
Bardzo pomocna
( 2012-10-05 16:51:01 )
Wyczerpujący poradnik
( 2012-10-02 22:28:14 )
Autor: Mariusz
Na książkę natrafiłem zupełnie przypadkowo. Szukamy mieszkania, wspólnego "gniazdka" z miłością mojego życia. Poradnik ten to bogata kopalnia informacji o tym jak kupić mieszkanie, krok po kroku. Prościej się nie da ;-) Pzdr!
Zwięzła ocena rynku mieszkaniowego oraz garść przydatnych porad.
( 2012-10-02 20:53:42 )
Autor: Elantir
Aktualny i praktyczny przewodnik.
( 2012-10-02 17:07:52 )
Autor: Agata
Bardzo proste, którkie zdania, brak "owijania w bawełnę", podaje przykładowe, praktyczne źródła pozyskiwania dalszych informacji na temat sprzedaży i zakupu mieszkania. Pierwszy raz spotykam się z taką książką i jest ona bardzo cennym okazem w mej "bibliotece".